Napływ świeżego powietrza

Proces wentylacji polega na wymienię powietrza zanieczyszczonego na świeże w wentylowanym pomieszczeniu. Specjaliści twierdzą, że wentylator jest kosztem, jaki trzeba ponieść za komfort ocieplonych ścian budynków oraz szczelnych okien PCV.

Według naukowców ilość i jakość powietrza, jakie znajduje się w domu ma wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie mózgu jego lokatorów. Udowodniono, że zanieczyszczone powietrze nie jest obojętne dla mózgu. Po pierwsze napływ świeżego powietrza pobudza kreatywność i wzmacnia koncentracje. Łatwo to zaobserwować, ponieważ przebywanie w dusznym pomieszczeniu o niskiej zawartości tlenu powoduje senność u każdej osoby. Po drugie niedobór tlenu zwalnia przemianę materii, co w konsekwencji może prowadzić do przybierania na wadzę, ale nie tylko.

Urządzenie wentylujące

Nie zawsze istnieje możliwość, aby w danej chwili wykonać ćwiczenia fizyczne czy wywietrzyć pomieszczenie. Szczególnie, kiedy jest zimno większość osób świadomie rezygnuje z otwierania okna. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie w pomieszczeniu wentylatora mechanicznego. Znacznie wspomaga on działanie kratki wentylacyjnej, która poprawnie działa, kiedy są spełnione odpowiednie warunki. Mianowicie temperatura w domu musi być wyższa, niż na zewnątrz oraz na dworze powinien wiać lekki wiatr.

Niedostateczna wentylacja

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do skutków braku odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu należy również zawilgocone powietrze. Rzadko kto wie, że w niewietrzonym pomieszczeniu wzrasta zawartość dwutlenku węgla, który pochodzi ze spalanych gazów. Elementy aranżacji wnętrzarskich wykonane z tworzyw sztucznych, takie jak firanka czy dywan wydzielają trujące i szkodliwe związki.

Na skutek złej wentylacji powstaje grzyb i pleść na ścianach, który widać na nadprożach oraz pod parapetem. Zaparowane szyby w oknach oraz napęczniałe drewniane podłogi i meble powinny zaniepokoić lokatorów. To znak, że wentylacja grawitacyjna nie spełnia swoich funkcji. Rozwiązaniem tego problemu będzie instalacja dodatkowego urządzania.

Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej, wentylator wymusza przepływ powietrza w domu. W ten sposób wilgoć ulega znacznej redukcji, a ściany w wentylowanym pomieszczeniu mogą odetchnąć z ulgą. Wybór urządzenia, który będzie spełniał wymogi nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto w takich sprawach poradzić się fachowca. Na rynku dostępnych jest sporo ofert wentylatorów, które można zamówić w sklepie internetowym, m.in. http://www.wentylatorysklep.pl. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy konkretny model będzie spełniał oczekiwania nie należy bać się wstrzymać decyzji o kupnie i poprosić o telefoniczną konsultację.